Mezi lety 2019-2020 v Austrálii zuřily obrovské požáry, které si nemilosrdně vybrali několik obětí. Především těch ze zvířecí říše. 

Nová studie ale také dokazuje, že ničivé plameny uvolnily více než dvojnásobné množství CO2, což je daleko víc než se doposud předpokládalo.
Nedávné deště sice přinesly kontinentu oddech, ale jen na pár místech. Ve státech Nový Jižní Wales a Victoria totiž stále hoří více než 50 požárů. Navíc se předpokládá, že se do Nového Jižního Wales vrátí horké a větrné podmínky. Úřady proto vyhlásily stav nouze. Proto rostou obavy, že rostoucí teploty a silný vítr mohou způsobit, že požár bude nekontrolovatelný. Ale NSW Rural Fire Service říká, že očekává, že se většina plamenů rozšíří na jihovýchod.
Doposud v Austrálii shořelo více než 11 milionů hektarů (110 000 čtverečních kilometrů nebo 27,2 milionu akrů) keřů, lesů a parků.

Australská fauna ohrožena

Rostou obavy, že rostoucí teploty a silný vítr mohou způsobit, že požár bude nekontrolovatelný. Ale NSW Rural Fire Service říká, že očekává, že se většina plamenů rozšíří na jihovýchod.
Odborníci vyjádřili obavy z přežití ohrožených druhů na ostrově, mezi které patří dunnart – vačnatec podobný myši – a kakadu černý.
Vědci již dlouho varují, že teplejší a sušší klima přispěje k častějším a intenzivnějším požárům. Mnoho částí Austrálie je v suchu, některé roky, což usnadňuje šíření a růst požárů.
Během této australské letní sezóny požáry zachvátily obzvláště velkou oblast v pobřežních oblastech Victoria a Nový Jižní Wales.
Asi 74 000 km2 eukalyptového lesa, což je oblast téměř velká jako Skotsko, skončilo v plamenech a to způsobilo hromadnou evakuaci a usmrcení tří miliard zvířat.

Požáry v Austrálii

 

Únik CO2
Nejnovější fakta dokazují, že tyto požáry do atmosféry uvolnily velké množství CO2. Nejnovější analýza zjistila, že mezi listopadem 2019 a lednem 2020 bylo ve skutečnosti emitováno 715 teragramů CO2. To je více než dvojnásobek dříve odhadovaného množství a překonává běžný roční australský požár a emise fosilních paliv o 80%.
Zpráva také uvádí, že celosvětově jsou emise požárů zhruba ekvivalentní 22% všech emisí fosilních paliv.
Požáry také uvolnily obrovské množství aerosolů obsahujících dusík a železo.

Je CO2 nebezpečný?
Oxid uhličitý je bezbarvý plyn bez chuti a zápachu, který je běžnou součástí zemské atmosféry a proto běžné koncentrace oxidu uhličitého je neškodná. Ale při zvýšené koncentraci mohou nastat potíže jako je bolest hlavy, závratě, problémy s dýcháním, malátnost a zvonění uší. Vyšší koncentrace pak znamená křeče, kóma a dokonce smrt.