1. 11. 2021 Od

Výchova není snadná, ale společně to zvládnete

Mít děti je normální. Člověk v sobě má od přírody zakódováno, že se má rozmnožovat. Je na každém, zda děti bude mít či ne. Pokud se člověk rozhodne, že děti mít bude, je třeba si nejprve s partnerem ujasnit, jakým směrem by se měla ubírat vaše výchova. Není nic horšího, než když se partneři o výchově dětí nebaví před jejich příchodem, ale až po porodu. Což je krapet pozdě. Nesoulad v přístupu k výchově dítě pozná velmi brzy, a velmi brzy toho začne zkoušet využívat.

rodina s miminkem

Je třeba mít alespoň rámcovou představu o společných postupech ve výchově, a hlavně o tom, zda budete chtít vychovávat dítě tradičně, či spíš moderně. Na téma výchovy dětí existují stovky odborných článků, které si můžete nastudovat. Nicméně je třeba jako na všechno i na toto nahlížet s rozumem. Člověk nic nedělá jako stroj přesně jako ostatní. Musíte mít na všechno zdravý pohled na věc, a to i u výchovy.

  • Dítě není třeba bít, ale nastavit mu mantinely hned zpočátku. Musí se mu důrazně odmalička vysvětlovat, co si dovolit může, a co už je za hranou.
  • Za žádnou cenu nesmíte dopustit, aby jeden z vás něco zakázal, a druhý to povolil. Dítě nebude mít respekt ani k jednou z vás.
  • Pokud budete chtít radu, požádejte o ni někoho, komu v tomto ohledu věříte.
  • Nemusíte dítě bít, to po vás opravdu nikdo nechce. Jenže ať se na to díváte jak chcete, často je vidět, že někdy je jeden výchovný pohlavek lepší než tisíc vět. I my jsme dostávali na zadek, když jsme si to zasloužili, a z nikoho kvůli tomu psychopat nevyrostl.

rodina s dítětem

Nesrovnávejte se s nikým a už vůbec ne s dokonalými internetovými matkami. Není normální všechny podrobnosti ze svého života cpát na sociální sítě. Zavání to chlubením a nejistotou. Ani jedno není dobré. Vy si akorát budete myslet, že ta a ta matka je dobrá, protože psala že dělá to a to. A vy ne. A to je cesta do pekel.

Je nezbytné nutné, abyste při výchově táhli za jeden provaz. Mluvte spolu o tom, co vám dítě řeklo, jak se chovalo, jak reagovalo a postupujte společně. Nedovolte, aby vás rozdělily hádky kvůli výchově, která rozhodně nemusí být strašákem.