30. 4. 2023 Od

Určete si správný životní styl sami

Zdravá strava a zdravý životní styl se odráží nejenom na našem vzhledu, ale také na tom, jak se cítíme a jaká je celková kvalita našeho života. Správné rozhodnutí ohledně životního stylu, který kombinuje správnou stravu s pravidelným cvičením, nám umožní prožít náš život naplno. Prozíravý výběr potravin v dospívání i v dospělém věku může navíc snížit riziko výskytu určitých onemocnění, jako je obezita, infarkt, hypertenze, cukrovka, určité typy rakoviny a osteoporóza.

Faktory, co ovlivňují naše zdraví a celkový životní styl

–          pestrá strava – ovoce, zelenina, cereálie, obilniny, maso, ryby, drůbež, mléčné výrobky a tuky a oleje

–          jíst pravidelně – dodržování určité pravidelnosti je proto důležité zejména pro děti školního věku, adolescenty a starší osoby. Zvlášť důležitá je snídaně, protože poskytuje energii, která tělo nastartuje po celonočním půstu. Snídaně také pomáhá udržovat stálou váhu. Společné jídlo navíc poskytuje možnost rozvoje sociálních a rodinných vztahů. Ať už jde o tři vydatná jídla denně, nebo šest menších porcí či svačin, každé jídlo může být součástí zdravé a chutné stravy.

–          jíst střídmě a malé porce – přejídání je velmi špatné a to pro všechny, ať jsme děti či dospělí. Jíst v pravidelném čase a více krát denně, je nejoptimálnější pro vaše zdraví.

–          jíst ovoce, zeleninu a stravu se správným poměrem sacharidů

–          dostatečně pít – je velmi důležité vždy. Nejlepším řešením je holá voda, bez cukrů, které škodí.

–          tuky s mírou a jen ty zdravé – tuk je složkou potravy, která je nezbytná pro dobrý zdravotní stav. Tuky jsou zdrojem energie, a umožňují absorpci, cirkulaci a ukládání v tucích rozpustných vitamínů  A, D, E a K. 

–          fyzická aktivita – je důležitá součást každého zdravého životního stylu
 
 
Abychom byli zdraví a měli vždy zdravotní životní styl, je potřeba dodržet vždy jistá pravidla a stanoviska, jaká si ale musí určit každý z nás sám. Vždy je ale potřeba myslet i na zdraví našich malých dětí, neboť správný životní styl, je velmi důležitý již v útlém věku. Odpočinek, zdravá strava a cvičení, je nejlepším řešením, kde začít.