Dnešní doba přináší mnoho druhů zbraní, které dovedou účinně omráčit člověka. Měly by být, ale používány jen na nejnutnější obranu nebo jako prostředek proti zločincům.

policie

Nejznámějšími jsou určitě
· ruční paralyzér
· taser
· kapalinový paralyzér.

Omračující zbraně se nejvíce používají například při nedovolených demonstracích, kde rozhodně není účelem omezit počet demonstrantů střelnými zbraněmi. Ten samý smysl mají tyto zbraně i pro uživatele z řad běžného občana, který se chce pouze cítit bezpečněji. Pro někoho je střelná zbraň absolutně nepřijatelnou.
– Dalším hlediskem, které může pomoci v rozhodnutí je fakt, že na střelnou zbraň je nutné vlastnit zbrojní průkaz, což v případě paralyzéru potřeba není.

Paralyzér jen pro boj se zlem

V některých nápravných zařízeních je tato zbraň ještě trochu vylepšena a uzpůsobena potřebám dozorců. Trestanci na sobě mají omračující pásy, které mohou dozorci ovládat. Ovladačem se uvolní vysoké napětí do chovancova pásu, které zaútočí většinou v oblasti ledvin. Vězeň se tím znehybní a dozorci ho mohou bezpečně dopravit do cely. Tyto donucovací pomůcky logicky nepotřebují žádné maskování a je možná i z psychologického hlediska dobré, že trestanec o možnosti použití předem ví.

o U paralyzérů, které používají běžní občané na svou obranu, se určité maskování docela hodí.
o Tady se totiž spoléhá na moment překvapení a o zastrašení jde až v druhé fázi.
Tyto modely se mohou tvářit například jako běžně používané
– deštníky
– baterky
– telefony.

paralyzér

V poslední době se stávají oblíbenými, protože jsou snadno ovladatelné a hlavně legální. Složitější zařízení, kterým je taser, je u nás zakázáno. Povolení k použití má pouze policie a vojsko. Přesto, že by tyto zbraně měly být opravdu pouze k ochraně lidského zdraví a životů, bývají zneužívány v některých zemích například na získání informací od politických vězňů.

4/5 - (2 votes)