30. 5. 2022 Od

K čemu se používá 3d tisk, a jaké jsou jeho možnosti?

Vše co se dříve muselo vyrábět namáhavě ručně, či za pomoci nejrůznějších nástrojů, dnes hravě zvládne 3d tiskárna. Tu si můžete pořídit vlastní, nebo zadávat objednávky firmě, která se 3d tiskem zabývá. Jak to celé funguje?

K čemu lze 3d tisk využít?

Využití 3d tisku je velké. Můžete si nechat natisknout dekorační, či reklamní předměty, a to přesně dle svého vlastního návrhu. Ve 3d tisku se však vyrábí i různé komponenty a součástky, které jsou určeny k další výrobě. Rovněž pomocí 3d tisku můžete získat díly, které se již v běžné výrobě nedělají.

otevřený laptop

Jak je to s cenou tisku?

Cena tisku se odvíjí od množství a také druhu zvoleného materiálu, dále pak dle složitosti výrobku, a množství kusů. V porovnání s tradiční výrobou však vychází 3d tisk levně, a rozhodně se vyplatí.

Další benefity?

Mimo nízké ceny, a mnoha možností, má 3d tisk i další benefity. Například ty, že zatímco při klasické výrobě dochází k ořezávání a odebírání materiálu, který se mnohdy následně vyhazuje, u 3d tisku to funguje tak, že se materiál postupně přidává, a tak nebývají žádné zbytky.

robot u projekce

Je lepší si pořídit vlastní tiskárnu, nebo svěřit zakázku firmě?

Vlastní 3d tiskárna se vám vyplatí zejména v případě, že budete tisknout častěji. Při nárazových zakázkách je pak výhodnější zadat objednávku firmě.

Jaký se k 3d tisku používá materiál?

Materiálů zvolených k výrobě formou 3d tisku je mnoho, a obvykle záleží na účelu, a druhu výrobku jako takového. U 3d tiskáren se pak setkáte například s výrobou z plastu, gumy, materiálu plněného dřevem, nylonu, či materiálu plněného skleněnými vlákny.

Jde tisknout i barevně?

Ano, u 3d tisku lze využít možnosti barevného tisku, a to až 4 barvy v jedné vrstvě.

Modeláž

V případě zadání zakázky firmě pak můžete využít i možnosti 3d modeláže, či opravy již hotových modelů, a to přesně dle vašich preferencí.