22. 3. 2022 Od

Jak vytvořit útulný domov

Každý z nás potřebuje místo, kde se cítí dobře a kde si může po náročném dni či dokonce období odpočinout. V ideálním případě je tímto místem domov. Ovšem aby takto fungovalo, je potřeba, abychom se v něm cítili skutečně dobře.

 

To ale není tak jednoduché, jak se může zdát. Je zde totiž mnoho nejrůznějších faktorů, které je potřeba vzít v úvahu. To platí zvláště v případě, že zde žije více lidí. Koneckonců, každý z nás je jiný a má jiné představy o tom, co je pro něj uklidňující. A naším úkolem je zařídit, aby se zde cítili dobře všichni.

 

propojení členů rodiny

 

Základem jsou samozřejmě mezilidské vztahy. Pokud se členové domácnosti mají skutečně rádi, pak je polovina práce již hotova. Přítomnost lidí, kterým věříme, nám totiž dodává pocit bezpečí a spokojenosti. A to je přesně to, co potřebujeme.

 

Ovšem láska samotná nestačí. Je také potřeba určitá úroveň respektu, a to nejen od dětí k dospělým, ale i od dospělých k dětem. Nikdo by neměl cítit, že zodpovědnost za celou rodinu je vyloženě jen na něm, ať už co se týká fyzické práce či psychické podpory. Domácí práce by měly být rovnoměrně rozděleny mezi všechny členy, samozřejmě úměrně jejich věku a schopnostem – po desetiletém dítěti asi nebudeme chtít, aby vařilo, ale rozhodně může například vynést odpadkový koš.

 

šťastná rodina

 

Zároveň by však neměl mít nikdo pocit, že jej mají ostatní rádi jen proto, že pomáhá, a že pokud nebude moci, stane se neužitečným. Na to je potřeba si dát pozor zejména u dětí. Rozhodně se vyplatí dávat jim alespoň čas od času najevo, že je milujete bez ohledu na to, že například zapomněli dát nádobí do myčky.

 

Každý člen domácnosti by pak měl mít svůj koutek, kde se může v klidu věnovat svým zálibám. To samozřejmě je mnohem snazší v rodinném domě než v bytě s mnohem menším prostorem. Věřte ale, že pro celkovou pohodu v rodině je to skutečně nezbytné.