30. 4. 2023 Od

Voňavá domácnost


Interiérové vůně, které jsou v bydlení vhodně zvolené, mohou ovlivňovat jak naši náladu, tak i pracovní výkony. Parfémy v interiéru jsou oblíbeným prostředkem, jak si zpříjemnit atmosféru u nás doma. Každý z nás však vnímá různé vůně jinak, a proto je vhodné volit jemnější vůně do interiéru. V domácnosti se interiérové vůně používají pro zpříjemnění atmosféry, nálady, navození vzpomínek, nebo jednoduše pro zlepšení celkového pocitu z prostředí, ve kterém zrovna pobýváme.
lahvička a bylinky

Vybíráme vůni

Vnímání vůní výrazně ovlivňuje činnost lidského mozku, je však potřeba vybírat interiérové vůně s rozmyslem. Pokud zvolíme vůni do našeho bydlení pro nás nevhodnou, může nám způsobit bolesti hlavy. Správný bytový parfém by měl být především:
o   nenásilný
o   dlouhodobě příjemný
o   podáván ve správném množství
Během výběru interiérového parfému bychom se měli řídit několika faktory. Jedním ze základních parametrů pro výběr správné vůně do domácích prostor je roční období, kdy si parfém pořizujeme. K šíření vůně do prostoru domácnosti je možné využít například:
o   difuzér
o   aroma lampu
o   katalytickou lampu
růže s olejíčkem

Jaro a vůně

V období jara se doporučuje používat v interiérech vůně, které jsou lehké, svěží, decentní a květinové. Klasické parfémy, které jsou vhodné pro jarní měsíce, obsahují vůně například:
o   pivoněk
o   fialek
o   lilie
o   levandule
o   přírodních tónů
o   citrusových plodů

Letní interiérové vůně

Příjemná letní vůně by nám měla v náročných letních měsících pomoci získat zpět energii na další slunný den. V létě jsou proto vhodné interiérové parfémy s minimálním obsahem koření a naopak s výraznou složkou ovocných vůní. K takovým vůním patří například:
o   meloun
o   třešeň
o   kokos
o   letní zelenina
o   bylinky
o   okurky
o   máta
o   lesní ovoce
o   vůně moře
o   horský vánek
o   exotické vůně
malé skleničky

Podzimní teplé vůně

Během podzimního období přichází na řadu těžší a také sladké, ale i dřevité vůně. Tyto vůně mohou být i s nádechem orientu. Tyto parfémy bývají s příměsí:
o   kardamomu
o   bergamotu
o   jasmínu
o   vanilky
o   zrajícího ovoce
o   jablka
o   švestky
o   ostružin
o   pomeranče
o   mandarinky