10. 9. 2021 Od

Ukliďte si dům i byt

V uklizeném obydlí se určitě budete cítit dobře. Někdy je problém, abychom se k samotnému úklidu takříkajíc dokopali. Průběh uklízení vám může ulehčit naplánování. Nebudete chaoticky poletovat po bytě od jednoho k druhému. Systematičnost samotnou dobu úklidu zkrátí. Promyslete si jak velký pořádek se chystáte nastolit. S přicházejícím jarem vás asi bude čekat větší jarní úklid.

smetáček a lopatka

První jarní sluníčko odhalí špinavé okenní tabulky, v kuchyni mastné dlaždice i nánosy prachu. Zkrátka napohled nic lákavého. Zkontrolujte, zda máte všechny potřebné čistící prostředky. Budete-li muset odbíhat na nákup do obchodu, k úklidovým pracím se budete neradi vracet. Nejnamáhavější částí očisty bytu bude mytí oken. Může si koupit účinné čističe na okna, které vám práci ulehčí. Jste-li spíše zastánci ekologických prostředků i ty v obchodech naleznete. Můžete vyzkoušet i fígle našich babiček a čistící prostředek si vyrobit sami. Nejen, že nezatížíte životní prostředí, ale všechny suroviny, které budete k výrobě přípravku potřebovat jsou levné a dostupné. Dalším plusem je příjemně provoněná domácnost bylinkovou vůní. Vyrobte si čistidlo na okna:

mytí oken

1 hrst sušené nebo čerstvých listů aloisie trojlisté

230 ml vody

30 ml vinného octa

4 kapky tekutého mýdla

Bylinku zalijte vodou a povařte 10 minut. Pak nechte směs vychladnout. Poté přeceďte, přidejte dvě polévkové lžíce octa a tekuté mýdlo. Důkladně protřepejte. Aby se vám s čistidlem lépe pracovalo, přelijte ho do rozprašovače. Nemáte-li po ruce aloisii, použijte listy meduňky lékařské, zavinutky nebo mydlice.

Když už se do jarního úklidu pustíte, provětrejte i šatní skříně. Zbavte se oděvů, které jste na sobě neměli více než rok. Nepoužívané ošacení můžete věnovat k charitativním účelům. Šatní skříně vyvětrejte. Přerovnejte a ukliďte šuplíky. Zbavte se všech nepotřebných věcí, uleví se vám.