11. 3. 2022 Od

Typy operačních systémů a jejich rozdíly.

Ačkoliv si to nejspíše mnozí neuvědomují tak Windows není jediný operační systém, který v technickém oboru existuje. Jsou alternativy a ukážeme si hned nějaké základní informace o nich.

První a nejspíš i nejznámější operační systém je Windows od společnosti Microsoft. Jeho první verze vyšla již v roce 1985 a je dosti nepravděpodobné, že se s ním obyčejný člověk mohl tenkrát setkat. Ačkoliv název k tomu vybízí, tak tato verze nepodporovala více otevřených oken najednou. Další verze už toto umožňovaly a díky dostupnosti a jednoduchosti se rychle rozšířil mezi obyčejné lidi a většina z nich jej má nainstalovaných na svém osobním počítači.

windows_laptop

Další možností je operační systém Linux, který je oproti Windowsu pro některé uživatelé příliš složitý, ačkoliv to není zas taková pravda. I když dá se říci, že s některými funkcemi systému můžete mít problémy a jejich správa může být složitější, stále se jedná o velmi stabilní systém, který k dnešku pohání téměř 95% všech webových serverů. Vývojáři sice mají možnost hostovat své služby i na verzi Windowsu zvané Windows Server, ovšem právě kvůli stabilitě a jednodušší správě k tomu používají Linux.

command_line

Poslední možností je Mac OS, který je oproti svým konkurentům naprosto uzavřený systém od společnosti Apple. Díky tomu, že se vyskytuje pouze na Apple produktech se jedná o nejlépe optimalizovaný systém a jeho běh je téměř bez různých záseků či záseků a celkový chod je plynulý. Skvělá optimalizace je zde přítomná díky tomu, že je tento systém odladěný dokonale pouze na daná zařízení, a to oproti Windowsu či Linuxu není možné, jelikož máte strašně mnoho konfigurací počítačů a optimalizovat systém pro každou z nich je nemožný úkol.

Takže, Windows a Mac OS je spíše pro běžné uživatele a Linux je spíše pro znalce počítačů, ale vyskytují se zde i lidé kteří jej používají i na obyčejné denní bázi k obyčejným úkolům.