10. 1. 2022 Od

Svět počítačů

Už vás někdy napadlo podívat se takovému stroji doma na zoubky? Nebo v práci? Copak se asi ukrývá v té krabici? Jsou tam malí mužíčci, kteří tam dělají tu spoustu práce? Kudy chodí a co žerou? Hm, tak se podívejte ne? 

Muž zvědavý už má dávno v ruce šroubovák a kladivo či sekyrku. Když se mu po hodině podaří odseknout jeden plech, je očividně zklamán. Teda ty střeva nic moc, říká a netuší na co se dívá. Proto je dobré, kdyby sundal další plech a do každé součástky strčil šroubovák. A pořádně zapáčil. Hurá, povedlo se mu urvat něco ze základní desky. Co to je? To je jedno, on ani neví co to je základní deska. Ano, je to ta, která se přidává do betonových základů, to ví, přece s betonem dělá ne?  

základní deska

Nuže, nechme muže pracovat ve vnitřnostech jeho stroje a potichu se s ním rozloučíme. Asi navždy, protože pochopitelně nechal počítač zapojený v zásuvce. Jeho šroubovák už se blíží k větráčku a tím i zdroji napájení, jéé to bude legrace a možná i ohňostroj, nepočkáme si?  

Ne, nepočkáme. Jdeme se podívat sami.  

Jednou z hlavních částí počítače je skutečně základní deska. Na ní je umístěno srdce vašeho stroje, kteréžto se nazývá procesor. Jak rychle umí taktovat, tak rychlý je váš počítač. 

procesor

Další věci kolem, takové ty podlouhlé pásky jsou většinou RAM paměti, zvané též důvěrně dederka, neb nesou zkratku DDR. Dnes je uvnitř již třetí generace, proto je oslovujete jako DDR 3. Pak je zde ještě spousta dalších součástek, kterými se nebudeme zabývat, protože to bychom tu byli týden. Podíváme se ještě na třetí a jednu z nejdůležitějších součástí počítačů vůbec a tím je bezesporu hadr. Správně řečeno je to Hard Disc, tedy pevný disk. Pevný proto, že je umístěn napevno. Ale vevnitř mu rotují plotýnky, na které se ukládají vaše data.  

Uff, exkurze do vnitřností počítače končí. A na toho pána, co se tam hrabe šroubovákem se raději ani nechoďte podívat…