30. 4. 2023 Od

Chyby, kterých se jako rodiče, pořád dopouštíme

Vychovat dítě, co možno nejlépe, se každý rodič pokouší už od nepaměti. Výchova představuje základ do života, který na naše děti čeká a sama o sobě, přináší spoustu dřiny. Kde tedy, jako rodiče děláme ty nejzásadnější omyly?
– Velká kukadla“
Znáte to, děti svou nevinností umí obměkčit i toho nejpřísnějšího rodiče. Trváme si na svým a snažíme se být neoblomní, ale pravdou je, že jen málo z nás, takové dětské oči nedovedou přemluvit. A to je špatně. Pokud se už stane, že se dostanete do situace, kde jste vyslovili „poslední slovo“ neměňte to! Pro příště se může stát, že toho dítě zneužije a později, to bude aplikovat už pokaždé.
rodičovská láska
– Kompromisy
Stane se, že přijde moment, kdy budete ochotní v něčem dítěti ustoupit a udělat společný kompromis. Zní to, sice jako správný a rozumný způsob ukázat dítěti, že to jde i jinak, jenomže ve finále zjistíte, že jste dítěti ustoupili natolik, že si nakonec přesadilo své. Jak se to, ale stalo? Děti umí rodiče dokonale zmást a zařídit, aby bylo nakonec stejně všechno tak, jak chtějí oni. Dělejte kompromisy tak, aby dítě pocítilo, že váš názor je silnější, než jejich touha.
rodina z krabic
– Pláč
Nejsilnější dětskou zbraní, je jejích pláč. Dovedou se rozbrečet všude a za všech okolností. A vskutku se dokážou rozbrečet hodně! To vás umí přivést do stavu nervozity, deprese a zoufalství. V dobré vůli, jen aby byl už klid a ticho, splníte dítěti na očích snad i to, o co si ani neřeklo. To je chyba! Dejte dětem najevo, že vás nerozhodí žádný jejích hysterický a hlasitý pláč! Oni přece nebudou naříkat věčně. Kousněte se a vydržte, brzy pochopí, že touto cestou vlak nejede!
nešťastný chlapec
– Sliby
Slibovat – chybovat. Nevěřte dětem pokud vám slibují „hory doly“. Dobře víte, že to neudělají a později si na to, že něco vůbec slíbili, ani nevzpomenou. Často to hodíte za hlavu a řekněte si, že příště na tom trvat budete, ale opět se dostanete do situace, kde nad slovem „slibuji“ povolíte od svých nároků, i když se už několikrát stalo, že to nemělo žádný efekt. Zdůrazněte jim, jak důležité je něco slíbeného i dodržet!
Své děti bezpochyby milujete tak neuvěřitelně moc, jak to jen jde. To ovšem neznamená, že musíte dělat chyby, aby vás měli rádi naprosto stejně. Budou si vás později vážit o to více, když jim půjdete příkladem a ukážete jim, že vy jste doma za všech okolností vedení, uvidíte!