Vychovat dítě, co možno nejlépe, se každý rodič pokouší už od nepaměti. Výchova představuje základ do života, který na naše děti čeká a sama o sobě, přináší spoustu dřiny. Kde tedy, jako rodiče děláme ty nejzásadnější omyly?
– Velká kukadla“
Znáte to, děti svou nevinností umí obměkčit i toho nejpřísnějšího rodiče. Trváme si na svým a snažíme se být neoblomní, ale pravdou je, že jen málo z nás, takové dětské oči nedovedou přemluvit. A to je špatně. Pokud se už stane, že se dostanete do situace, kde jste vyslovili „poslední slovo“ neměňte to! Pro příště se může stát, že toho dítě zneužije a později, to bude aplikovat už pokaždé.
rodičovská láska
– Kompromisy
Stane se, že přijde moment, kdy budete ochotní v něčem dítěti ustoupit a udělat společný kompromis. Zní to, sice jako správný a rozumný způsob ukázat dítěti, že to jde i jinak, jenomže ve finále zjistíte, že jste dítěti ustoupili natolik, že si nakonec přesadilo své. Jak se to, ale stalo? Děti umí rodiče dokonale zmást a zařídit, aby bylo nakonec stejně všechno tak, jak chtějí oni. Dělejte kompromisy tak, aby dítě pocítilo, že váš názor je silnější, než jejich touha.
rodina z krabic
– Pláč
Nejsilnější dětskou zbraní, je jejích pláč. Dovedou se rozbrečet všude a za všech okolností. A vskutku se dokážou rozbrečet hodně! To vás umí přivést do stavu nervozity, deprese a zoufalství. V dobré vůli, jen aby byl už klid a ticho, splníte dítěti na očích snad i to, o co si ani neřeklo. To je chyba! Dejte dětem najevo, že vás nerozhodí žádný jejích hysterický a hlasitý pláč! Oni přece nebudou naříkat věčně. Kousněte se a vydržte, brzy pochopí, že touto cestou vlak nejede!
nešťastný chlapec
– Sliby
Slibovat – chybovat. Nevěřte dětem pokud vám slibují „hory doly“. Dobře víte, že to neudělají a později si na to, že něco vůbec slíbili, ani nevzpomenou. Často to hodíte za hlavu a řekněte si, že příště na tom trvat budete, ale opět se dostanete do situace, kde nad slovem „slibuji“ povolíte od svých nároků, i když se už několikrát stalo, že to nemělo žádný efekt. Zdůrazněte jim, jak důležité je něco slíbeného i dodržet!
Své děti bezpochyby milujete tak neuvěřitelně moc, jak to jen jde. To ovšem neznamená, že musíte dělat chyby, aby vás měli rádi naprosto stejně. Budou si vás později vážit o to více, když jim půjdete příkladem a ukážete jim, že vy jste doma za všech okolností vedení, uvidíte!