30. 4. 2023 Od

Čaj nejen o páté

Bylinková přírodní lékárna vám nabízí široký výběr těch nejvoňavějších, nejchutnějších, ale především nejzdravějších bylinek. Některé jsou na nachlazení, jiné na správné trávení, dobré spaní, pro energii nebo na uklidnění a relaxaci. Některé vás v zimě zahřejí, jiné v létě ochladí. Stačí si jen vybrat tu správnou bylinku.

Pro zdravá játra si připravte lahodný čaj, který játrům pomůže snadno vyrovnávat hormonální hladinu, regulovat tělesnou teplotu, podporovat zažívání a čistit organismus.
Bylinky:
·         2 čajové lžičky semen ostropestřce,
·         2 čajové lžičky sušeného pampeliškového kořene,
·         1 čajová lžička sušeného kořene mahonie cesmínolisté,
·         2 čajové lžičky sušených plodů klanoprašky čínské,
·         650 ml vody,
·         2 plátky citronu.

Postup: semena, kořeny a plody rozdrťte, nasypte do hrnce, zalijte vodou a přiveďte k varu. Pak na mírném ohni vařte 10 minut. Poté nechte ještě 5 minut louhovat. Sceďte a můžete čaj popíjet.

Na nervozitu, stres a únavu si připravte čaj, který nejenže skvěle uklidňuje, ale také podporuje krevní oběh, pomáhá při alergiích, působí hojivě a dezinfekčně na rány a popáleniny.
Bylinky:
·         2 čajové lžičky květů třezalky,
·         300 ml vody.

Postup: třezalku přelijte vroucí vodou a nechte 15 minut odstát. Poté sceďte a pijte čaj ještě teplý.

Na trávení a žaludeční potíže je výborný čaj, který vás zbaví nejen žaludeční koliky, nechutenství, průjmu a nadýmání, ale podporuje také léčbu zánětů močových cest. Pokud máte citlivé zuby na studené nápoje nebo zmrzlinu, řebříčkový čaj by vás měl této nepříjemné bolesti zbavit.
Bylinky:
·         1 čajová lžička sušeného řebříčku,
·         300 ml vody.
Postup: řebříček přelijte horkou vodou (nevhazujte ho do vařící vody!) a nechte 15 minut louhovat v zakryté nádobě. Čaj je vhodné pít před jídlem.

Na bolení hlavy a migrény je ideální čaj, který vás bolesti a třeštění zbaví. Navíc pročistí hlavu a celkově vás uvolní, takže se zase budete cítit v klidu a v rovnováze.
Bylinky:
·         2 čajové lžičky sušených heřmánkových květů,
·         2 čajové lžičky sušené bukvice lékařské,
·         1/2 čajové lžičky sušené máty,
·         1/4 čajové lžičky sušeného rozmarýnu,
·         1/4 čajové lžičky sušené řimbaby,
·         300 ml vody.
Postup: bylinky přelijte vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat. Poté sceďte a čaj pijte, nejlépe ještě teplý.