Na podzim se všechno začíná měnit. Teploty klesají, dny i noci začínají být chladnější, listy mění svou barvu a restaurace a kavárny začínají nabízet svou podzimní nabídku nápojů plnou dýňových příchutí a voňavého koření. A doma tomu není jinak, vše se mění a z teplého léta se přechází na chladný podzim. Jak tedy udělat náš dům či byt v tomto období útulnějším?

Astronomický podzim začíná 22. září a končí 21. prosince, zatímco ten meteorologický začíná už 1. září. Jakými způsoby si lze tuto dobu zpříjemnit a zlepšit? Protože nic nepřekoná ten pocit útulna v domě se svými blízkými – a podzim je ideálním časem, kdy na to můžete svůj dům připravit.

coffee in hand

Od sekání trávníku, přes výrobu vlastního vonného koření, až po hloubkové čištění domu, je třeba udělat spoustu drobných prací, aby se váš dům dostal do špičkové podoby. Tyto nápady podzimních domů pomohou, když se noci zkrátí a jsou víc a víc chladnější.

1. Posekejte trávník

Počkejte, až tráva dostatečně naroste, a poté jí posekejte. Pokud trávě dopřejete poslední posekání, váš trávník vydrží upravený i v podzimních měsících. Ačkoli může být nutné trávník znovu zastřihnout, nebude to nutné provádět tak často a pravidelně jako v létě.

2. Vyčistěte troubu

Čištění trouby určitě není oblíbená domácí práce, ale je určitě dobré ji v této roční době důkladně vyčistit, zvláště pokud plánujete trávit hodně času doma v chladnějších měsících.

3. Vyčistěte důkladně dům

Často přemýšlíme o tom, že se pustíme do jarního úklidu, ale mnohdy zapomínáme, že podzim je také ideálním obdobím pro velký úklid. Dobře umyjte okna, setřete lišty a otřete prach z běžně opomíjených míst, jako jsou horní část skříní a polic. To všechno jsou práce, díky nimž bude váš dům vypadat zářivě a připraven na zimu.

4. Vyčistěte krb

Pokud plánujete svůj krb používat letos na podzim, předem jej dobře vyčistěte. Vyložte krb novinami. Lopatkou a košťátkem odstraňte veškerý uvolněný popel a prach. Poté pomocí drátěného kartáče očistěte cihly od sazí a pomocí jedlé sody a teplé vody očistěte zbývající saze a prach.

autumn bench

5. Provoňte svůj dům

Podzimní pot-pourri váš domov opravdu provoní. Pokud byste si pot-pourri chtěli vyrobit, existuje spousta návodů na jeho přípravu. Pot-pourri je vynikající ozdobou a svou vůní vytvoří domácí atmosféru. Pokud si ho nechcete vyrobit, můžete si vždy nějaké koupit. Pomeranče, jalovcové bobule, skořice, vanilka a šípek – to vše skvěle doplní váš pot-pourri a váš dům bude nádherně vonět.

6. Udělejte dobrý skutek

Věnujte veškeré své nechtěné oblečení na charitu a proberte svojí spíž. Odevzdejte své oděvy v bankách s oblečením na parkovištích u supermarketů a darujte všechny své aktuální, ale nepotřebné potraviny potravinovým bankám, kde je mohou využít ti, kteří je potřebují.

7. Nastavte atmosféru pomocí svíček

Svíčky umí vytvořit dokonale útulné prostředí pro relaxaci. Na výběr je mnoho různých vonných i nevonných druhů. K navození té pravé atmosféry použijte několik čajových svíček nebo zapalte velké sloupové svíčky pro útulný pocit.

8. Přidejte polštáře

Není nic lepšího než se stočit do klubíčka, když je venku děsivé počasí. Pořízení nových polštářů, přehozů, nebo robustních vlněných přikrývek, na pohovku nebo do ložnice může váš prostor opravdu proměnit. Vyberte si měkké doplňky s podzimní tematikou nebo naopak hledejte v jasnějších barvách, abyste vykompenzovali sychravé počasí venku.

 

9. Proměňte svoji ložnici

Nový přehoz může změnit vzhled a atmosféru celé místnosti a hlavně zvednout náladu. Pokud vás už nebaví vidět každý den stejné povlečení, vyberte si zábavné potisky a rozjasněte celou místnost.

10. Pořiďte si nové závěsy

Výměna vašich starých závěsů za čerstvý pár letos na podzim může udělat víc, než jen izolovat místnost od světla z venku. Ve skutečnosti mohou správné závěsy izolovat místnost v chladnějším počasí.

11. Vymalujte

Vzhledem k tomu, že na podzim a v zimě pravděpodobně strávíme více času uvnitř, je dobré dát pokojům nový barevný nádech (pokud jste tak již neučinili během lockdownu). Nová barva, ale i nová tapeta dodá vašim stěnám nový život. Pokud se nebojíte experimentovat pak, sáhněte po nástěnných malbách nebo snad po novém uměleckém dílu, které prostor rozzáří a místnost bude příjemnější na pohled.