27. 9. 2016 Od

Jak na focení dětí?


 Možností zachytit neopakovatelné okamžiky z prvních let života Vaší ratolesti je dneska více než měli rodiče před 15 lety, kdy například nebyl fotoaparát součástí mobilního telefonu, který nicméně v tuto dobu měli jen největší šťastlivci, kteří ho obvykle potřebovali k pracovním účelům. Dnes je možnost fotit na různé druhy fotoaparátů, které se liší cenou i funkcemi, na zmíněné telefony či například i na tablet.
baby focení

Jak na dobré fotky

1.       Co je nejvhodnější na focení?
 V každém případě záleží na Vašem umění fotit, nikoli na tom, čím fotíte – pamatujte si, že dobrou fotografii můžete udělat i mobilním telefonem! Záleží na více parametrech, jako co konkrétně chcete u dětí fotit (portréty, sportovní aktivity…) i na Vašich finančních možnostech.

Zrcadlovka má sice sama o sobě nejkvalitnější snímky, ale je těžká a neskladná, navíc pokud neumíte využít její funkce a koupíte si nejlevnější model se setovým objektivem, nevyplatí se Vám. Nejideálnější pro šikovnějšího rodiče je kompakt s výměnným objektivem, který kloubí klady (bohužel i zápory) zrcadlovek a kompaktů. Pokud však nejste žádný nadšenec fotoaparátů, postačí Vám lepší kompakt.
chlapec fotograf
2.       Přizpůsobte se jejich věku
 Jinak se Vám bude fotit miminko a jinak pětileté živé dítě – i tomu byste však měli přizpůsobit focení, protože každý věk má své kouzlo, které fotografie chtě nechtě v sobě nese.

 Miminka je nejlepší fotit v interiéru, spousta krásných fotek může vzniknout s maminkou či někým jiným z příbuzenstva. U starších dětí naopak využijte jejich aktivity a nebojte se je vzít i ven, kde objevují kouzla každodenního světa – takové fotky bývají obvykle moc povedené.

3.       Jak s dětmi při focení pracovat?
 Pokud se jedná o běžnou “dokumentární“ fotografii z běžných dětských dní, tak je recept jednoduchý – nechte děti být, aby byly přirozené a zachyťte kouzlo všedního dne. Jestliže máte v plánu fotit strojenější fotografie, tak děti (nenuceně) směřujte, aby k Vám byly čelem. Zvláštní nádech může fotka získat i z různých úhlů – pokud dítě budete fotit seshora, zespoda či v úrovní očí dítěte.

 Pamatujte si, že děti bývají lepšími “modely“ než dospělí, proto přílišná snaha s dětmi v průběhu focení nějak manipulovat může být spíše na škodu. Využijte jejich čistoty, přirozenosti a Vašeho uměleckého citu a vzniknou zcela jedinečné fotografie, na které se nezapomíná ani za pár let.